Koło Żywego Różańca w Parafii Wniebowzięcia NMP w Dąbiu

Członkowie Żywego Różańca dążą do świętości na wzór Maryi. Odmawiają różaniec najbardziej rozpowszechnioną modlitwę w Kościele w intencji pokoju, nawrócenia grzeszników, rozwoju misji, Ojca Świętego, Kościoła oraz w wielu innych zalecanych intencjach.

Źródła różańca świętego:

Za ojca i pierwszego propagatora różańca uważa się św. Dominika (1170-1221), któremu miała objawić się Matka Boża, przykazując, aby w swoich kazaniach podczas wypraw przeciw heretykom (głównie albigensom) wspomagał się Psałterzem Maryi, jako kombinacją modlitw Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo. W religijnej mentalności średniowieczna praktyki pobożne traktowano jako duchowe kwiaty Matce Bożej ofiarowano modlitwę nazywaną wieńcem z róż, czyli współczesny różaniec.

Czym jest Żywy Różaniec?

Różaniec jest prostym streszczeniem Ewangelii, zapraszającym do przeżywania tajemnic z życia Jezusa i Jego Matki Maryi, jako przewodnik po naszej życiowej drodze wiary.

W naszej parafii Wniebowzięcia NMP w Dąbiu, Wspólnota Różańcowa jest ważnym wkładem w duchowe życie parafii. Żywy różaniec składa się z Żywych Róż. Róże różańcowe to grupy składające się z 20 osób, z których każda odmawia codziennie jedną z dwudziestu tajemnic różańcowych, połączonych z rozważaniem. Raz w miesiącu, w pierwszą niedzielę miesiąca, członkowie Żywego Różańca dokonują zmiany tajemnic różańcowych. Od tego dnia następuje zmiana intencji.

Do Wspólnoty Żywego Różańca wstąpić może każdy i w każdym wieku. Wszyscy parafianie Parafii Wniebowzięcia NMP mogą czuć się zaproszeni. Każdy zostanie przyjęty z największą radością i otwartymi ramionami.