Dzieje parafii

Parafia w Dąbiu utworzona została wydzielona z macierzystej parafii św. Marcina BM w Wojkowicach Kościelnych  w 1978 r. , stając się jedną z pięciu parafii rzymskokatolickich w Gminie Psary. Do parafii należą następujące miejscowości: Dąbie, Dąbie Chrobakowe, Dąbie Górne, Brzękowice Dolne, Goląsza Dolna, Goląsza Górna, Malinowice, Osiedle Malinowice.

Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Dąbiu została ustanowiona (erygowana) 7 maja 1980 przez biskupa częstochowskiego Stefana Barełę. Animatorem życia duchowego nowej wspólnoty oraz budowniczym parafialnego kościoła został ks. Mirosław Trząski – wikariusz terenowy, a potem pierwszy proboszcz.

Budowa nowej świątyni ruszyła w 1978 r, a 31 sierpnia 1985 r, kościół został uroczyście konsekrowany przez biskupa częstochowskiego Stanisława Nowaka.

Kolejne lata funkcjonowania parafii w Dąbiu to nieustający proces rozbudowy i modernizacji kościoła, zarówno w zakresie wystroju i funkcjonalności wnętrza, jak i jego elewacji zewnętrznej.  Był to też czas budowy nowej plebanii, rozbiórki starej, postawienia ogrodzenia na posesji kościelnej i ogrodzenia cmentarza, montażu ogrzewania w kościele, wykonania prac brukarskich itp. Ukoronowaniem tych wszystkich prac było odsłonięcie i  poświęcenie w sierpniu 2015 roku  pomnika Jana Pawła II.

Wnętrze kościoła

• Wmurowana tablica pamiątkowa z napisem: „Dnia 31 sierpnia Roku Pańskiego 1985 za Pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II gdy Biskupem Ordynariuszem Diecezji Częstochowskiej był J.E. KS. Bp dr Stanisław Nowak, a Proboszczem Mirosław Trząski został konsekrowany kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny wybudowany staraniem Parafian i Proboszcza.”
  • Ołtarz główny przedstawiający figurę Matki Bożej Wniebowziętej, w oknach potężny witraż 600-lecia.
  • Witraże z przedstawieniami scen Narodzenia Chrystusa, Nauczania Jezusa, Ukrzyżowania i Zesłania Ducha Świętego.
  • Organy

1978 – 1996 – ks. Mirosław Trząski

1996 – 2007 – ks. Krzysztof Majcherczyk

Od 2007 – ks. Edward Kołomański

Patron kościoła

15 sierpnia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Takie wezwanie nosi zaledwie pięć świątyń diecezji sosnowieckiej. Należą do nich: sosnowiecka bazylika katedralna – Matka wszystkich kościołów, parafia w Okradzionowie, Jeżówce, Żychcicach oraz Dąbiu. Ostatnia z nich została wydzielona z macierzystej parafii św. Marcina BM w Wojkowicach Kościelnych i erygowana 7 maja 1980 r. przez ówczesnego biskupa częstochowskiego Stefana Barełę.

Parafianie

Obecnie parafia w Dąbiu liczy 1810 osób.

We wnętrzu na uwagę zasługują współczesne witraże z przedstawieniami scen Narodzenia Chrystusa, Nauczania Jezusa, Ukrzyżowania i Zesłania Ducha Świętego.