„Przymierze małżeńskie, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę całego życia, skierowaną ze swej natury na dobro małżonków oraz do zrodzenia i wychowania potomstwa, zostało między ochrzczonymi podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu”

/KKK 1601/

Narzeczeni zgłaszają się w parafii zamieszkania narzeczonej lub narzeczonego osobiście trzy miesiące przed zawarciem małżeństwa. Termin ślubu można ustalić znacznie wcześniej.

W kancelarii parafialnej przedstawiają osobiście następujące dokumenty:

• Metryki chrztu do ślubu kościelnego (ważność wydania: 6 miesiący przed datą ślubu) z adnotacją o przyjęciu sakramentu bierzmowania (osoby ochrzczone lub bierzmowane poza Parafią Wniebowzięcia NMP w Dąbiu).
  • Dowody osobiste.
  • Zaświadczenie o uczestnictwie w katechezach przedmałżeńskich (kartki na nauki można odebrać w momencie ustalania terminu ślubu. Nauki przedmałżeńskie odbywają się w naszym dekanacie w Parafii Trzebiesławice w pierwszą i drugą sobotę nieparzystego miesiąca.
  • Ostatnie świadectwo z katechezy szkolnej.
  • Zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa z Urzędu Stanu Cywilnego w 3 egzemplarzach (dokument potrzebny jest do zawarcia ślubu konkordatowego).
  • W przypadku wdowców – metryka śmierci współmałżonka.

Rozmowa duszpasterska przed ślubem w 2 etapach:

1.      Spisanie protokołu przedślubnego oraz wystawienie zapowiedzi, inne ustalenia szczegółowe. Spisanie protokołu zajmuje ok. 40 min., dlatego należy umówić się na konkretny termin osobiście lub tel. +48 608 390 730
  2.      Druga rozmowa najpóźniej tydzień przed ślubem (na to spotkanie proszeni są również świadkowie ślubu).