Przez sakrament bierzmowania odrodzeni na chrzcie “jeszcze ściślej wiążą się z Kościołem, otrzymują szczególną moc Ducha Świętego i w ten sposób jeszcze ściślej zobowiązani są, jako prawdziwi świadkowie Chrystusa, do szerzenia wiary słowem i uczynkiem, i bronienia jej’ (Konstytucja o Kościele 11). Istotą tego Sakramentu jest przekazanie Ducha Świętego, który sprawia, że uczniowie Chrystusa mogą lepiej zrozumieć słowa Pana: ‚On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem’ (j 14,26). Bierzmowanie, podobnie jak chrzest wyciska w duszy chrześcijanina duchowe znamię, czyli niezatarty charakter. Dlatego ten sakrament można przyjąć tylko raz w życiu.

Ponadto Sakrament Bierzmowania umacnia wiarę i sprawia, że jesteśmy zdolni do jej świadczenia i obrony.

 

Bierzmowanie w naszej parafii

Obecnie przystępują do niego uczniowie klas gimnazjalnych, którzy mieszkają na terenie naszej parafii, niezależnie do jakiego gimnazjum uczęszczają. Dorośli, którzy sakramentu bierzmowania nie przyjęli wcześniej, mogą również do niego przystąpić.

 

Kandydaci zgłaszają się do kancelarii parafialnej i otrzymują katechizm bierzmowanego, który pomoże przygotować się do egzaminu ustnego w terminie wyznaczonym przez prowadzącego oraz indeks, który jest sprawdzianem ich przygotowania do sakramentu Bierzmowania.

 

Kandydat do bierzmowania przygotowuje się przez:

  • Systematyczne uczestniczenie w niedzielnej Mszy św. (proponowana o godz 10.00),
  • Korzystanie z sakramentu pokuty i pojednania (min. raz w miesiącu, najlepiej w pierwszy piątek miesiąca)
  • Branie czynnego udziału w spotkaniu grupy do bierzmowania w niedzielę na Mszy św. o godz. 10.00,
  • uczestniczenie w Nabożeństwie Różańcowym, Roratach, Drodze Krzyżowej,

 

Kandydat do bierzmowania odpowiednio wcześniej obiera sobie imię bierzmowania (musi to być imię osoby świętej). Patronem bierzmowanego powinna być osoba bliska osobowości kandydata, którą chciałby naśladować. Wybór patrona nie powinien być podyktowany wpływem mody czy też opinii otoczenia.

 

Świadkami bierzmowania powinni być rodzice chrzestni kandydata, a gdy jest to niemożliwe, wówczas inni wierzący (praktykujący) i bierzmowani katolicy, albo sami rodzicie kandydata.