Człowiek wierzący korzysta z dobrodziejstwa sakramentu pojednania godnie i możliwie często, a bezzwłocznie w przypadku popełnienia grzechu ciężkiego (świadome i dobrowolne przekroczenie przykazań Bożych lub kościelnych w rzeczy ważnej) np. opuszczenie Mszy św. z własnej winy w Niedzielę lub Uroczystość (zwracam uwagę na Nowy Rok i Uroczystość Wszystkich Świętych) uniemożliwia przystąpienie do Komunii św.

 

Spowiedź św. w naszej Parafii odbywa się 30 min. przed każdą Mszą św. oraz w czasie rekolekcji adwentowych i wielkopostnych w wyznaczonym czasie. Spowiedź wszystkich dzieci odbywa się w pierwszy piątek miesiąca w ramach katechezy szkolnej.

 

Aby móc przystąpić do Sakramentu Pokuty i Pojednania muszą być spełnione następujące warunki:

 

  • Rachunek sumienia – przypomnienie sobie wszystkich grzechów od ostatniej, dobrze odprawionej spowiedzi.
  • Żal za grzechy – boleść duszy z powodu zranienia Boga – Najlepszego Ojca. Bóg bez żalu nie odpuszcza żadnego grzechu.
  • Postanowienie poprawy – postanowienie unikania wszystkich grzechów, zwłaszcza ciężkich oraz sposobności do grzechu. Postanowienie to dotyczy także naprawy wyrządzonego zła.
  • Szczera spowiedź – wyznanie wszystkich zapamiętanych od ostatniej spowiedzi grzechów przed kapłanem (Boga nigdy nie okłamię).
  • Zadośćuczynienie – wypełnienie zadanej przez kapłana pokuty i naprawienie wszystkich szkód (w miarę możliwości) wyrządzonych przez grzech.