Dobór pieśni na Mszach Św.
Wierni uczestnicząc we Mszy św. z pewnością nie raz zastanawiają się, dlaczego dzisiaj śpiewamy takie pieśni, innym razem inne? Być może wynika to z upodobania organisty czy księdza? A może sami parafianie proszą o wykonanie określonej pieśni? Otóż odpowiedź na te pytania nie jest tak prosta jak mogłoby się wydawać.
Mając na uwadze teksty Kościoła dotyczące muzyki liturgicznej, w szczególności ważny cel muzyki jakim jest chwała Boża i uświęcenie wiernych, przy doborze pieśni nie możemy kierować się jedynie czyimiś upodobaniami. Pieśni śpiewane podczas Mszy św. są integralną częścią liturgii i współtworzą ją, dlatego nie mogą być dobierane w sposób przypadkowy.
W naszym kościele nadrzędnym kierunkowskazem przy doborze pieśni jest okres liturgiczny. W całym roku liturgicznym wyróżniamy następujące okresy liturgiczne i przyporządkowane im rodzaje pieśni:
- Adwent – pieśni adwentowe
- Okres Bożego Narodzenia – kolędy
- Wielki Post – pieśni pokutne i pieśni pasyjne (od V niedzieli Wlk. Postu)
- Triduum Paschalne
- Okres Wielkanocny – pieśni wielkanocne
- Okres zwykły – pieśni przygodne
Tak jak rok liturgiczny podzielony jest na poszczególne okresy, tak w czasie Mszy Św. wyróżnić możemy:
- pieśń na wejście
- pieśń na przygotowanie darów
- pieśń na Komunię
- pieśń na Uwielbienie po Komunii św.
- pieśń na rozesłanie
Na każdej Mszy św. istotne znaczenie przy doborze pieśni mają czytania liturgiczne oraz antyfona na wejście i na Komunię św. Antyfona jest to werset zaczerpnięty z psalmów lub innych Ksiąg Pisma Św. Zawiera myśl religijną, która może pobudzić człowieka do lepszej, głębszej i bardziej pobożnej modlitwy. Antyfony odczytywane są podczas Mszy Św. recytowanej, natomiast w czasie Mszy Św. śpiewanej powinien zastąpić ją śpiew na wejście i na Komunię. Dlatego tak ważne jest, aby śpiew ten wyrażał w swojej treści główną myśl antyfony.
W każdą niedzielę główne miejsce w czasie śpiewów zajmują pieśni poświęcone Bogu Ojcu i Jezusowi Chrystusowi. Oddajemy tym samym cześć Panu dziękując Mu, że dał nam swojego jednorodzonego Syna, który dla nas umarł i zmartwychwstał.
Znane i lubiane przez znaczną część parafian pieśni Maryjne mają swoje zastosowanie w czasie wspomnień, świąt i uroczystości maryjnych, jakich w całym roku liturgicznym mamy dość sporo.
Przytoczę dla przykładu najbardziej znane:
- 3. maja – Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski
- 13. maja – Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej
- 15. sierpnia – Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (odpust parafialny w naszym kościele)
- 26. sierpnia – Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej
- 8. września – Uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
- 7. października – Wspomnienie NMP Różańcowej
- 8. grudnia – Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
Przez wzgląd na polską tradycję śpiewamy często pieśni maryjne na zakończenie Mszy św.